PELTOKURKI + PETRI LUSIKKA
Päiväys ja aika
Date(s) - 18.03.23
20:00 - 22:00
Kategoriat
Peltokurki
Siskoja, mutta ei siskoja.
Peltokurki on kahden lauluntekijän Anna Peltomaan ja Emma Kurkisen muodostama symbioottinen pohjoinen duo. ”Lennon–McCartney” -tyyppisen tekijäkaksikon taika perustuu vahvoihin lauluharmonioihin ja kykyyn tarkastella maailmaa herkkyyden kautta. Peltokurki edustaa stemmavoittoista taidepoppia, jossa on kaikuja kansanmusiikista. ”Modernia laulelmaa”, totesi Satumaa Veikkola kuullessaan yhtyeen livetaltiointeja.
Peltokurjen musiikki on aseista riisuvan rehellistä ja kuulijaa lähelle tulevaa. Tekstit ja tarinat ovat laulujen keskiössä ja koskettavat, elämältä maistuvat sanoitukset saavat näkemään vaikeissakin asioissa toivoa. Kipeän kauniit maailmat ja järkähtämätön läsnäolo tekevät yhtyeestä väkevän kokemuksen. Suomalaisessa mytologiassa kurkea on pidetty taivaankannen kannattajana ja niin myös Peltokurki kykenee ottamaan kuulijansa lohduttavasti siipien suojaan. Peltokurki julkaisi esikoisalbuminsa Peltokurki I keväällä 2021.
”Laadukasta kansanmusiikkivivahteista poppia. Ensimmäisessä albumissa oli jotain sellaista perinnetietoisuutta ja hienoa laulunkirjoitusta, joista pidin.” – Jussi Mäntysaari, Head of Music, Radios, Nelonen Media
Albumia edelsi viisi singlejulkaisua, jotka kaikki ovat saaneet radiosoittoa ja median huomiota. Omakustanteisen ykkösalbumin kappaleita on kuunneltu Spotifyssa reilut 115 000 kertaa ja ensimmäinen single Musta koira palkittiin Oulun musiikkivideofestivaaleilla Post-pumpelilla vuonna 2018. Yhtye on ehtinyt keikkailla paljon aina festivaalilavoilta loppuunmyytyihin konserttisaleihin. Kappaleet ovat heränneet henkiin niin duolla kuin orkesterilla laajennetun kokoonpanon voimin. Tällä hetkellä tekeillä on kaksikon toinen albumi tuottaja Aapo-Matti Puhakan kanssa.
Petri Lusikka
Petri Lusikka on oululainen laulaja-lauluntekijä.
Hänen kappaleensa ovat omakohtaisia tarinoita eletystä elämästä, joissa toivo on vahvasti läsnä. Petri yhtyeineen julkaisi Toivon lauluja -esikoisalbumin vuonna 2022. Toivon lauluja-albumia kuunnelleet ovat verranneet Petri Lusikan ja hänen yhtyeensä musiikkia mm. J. Karjalaisen ja Juha Tapion levytyksiin. 45 Specialin 18.3. konsertissa kuullaan kappaleita Toivon lauluja -esikoisalbumilta, sekä myös uusia ja vielä julkaisemattomia lauluja.
Konsertin muusikot ovat:
Olli Vimpari – Rummut
Lassi Koivuluoma – Basso
Tuukka Moilanen – Koskettimet
Erno Puurunen – Sähkökitara
Petri Lusikka – Akustinen kitara ja laulu
LIPUT
Liput ennakkoon Ticketmasterista 14 €
Liput ovelta 16 €*
*mikäli ennakkomyynnistä jää lippuja myytäväksi
AIKATAULU
18.00 ovet
20.00 Petri Lusikka
21.00 Peltokurki